anne israilliler gerçek mi?

hızır gibi yetişti deyimindeki hızır'la tanışmış olabilirim. allah bana gökten melekler indirmiş olabilir. bunlar üzere daha iyi bir "kul" olmak düşer bana sonucunu çıkartmış olabilirim. ertesinde istanbul'un en güzel yerlerinden birine, yavuz sultan selim camii, gitmiş olabilirim. yağmurun altında bir bankta esra ile saatlerce oturararak, ah keşke fotoğraf makinamı getirseydim diye yakınmış olabilirim. o fevkaladenin fevkindeki manzarayla kendime gelmiş olabilirim. kadınlar pazarında bir yerde irmikli dondurma denemiş olup tadı konusunda emin olmayabilirim. eski kafa'nın o loş atmosferinde esra'yı gülsün diye saçmalamış olabilirim. swaroski taşlı kalemle bir kitaba notlar düşmüş olabilirim. kalemin taşını gelinliğe monte etme hayalleri kurabilirim. ertesi sabah yine yavuz sultan selim camiinin avlusunda uyanabilirim. ve tam da seyrü sefere çıkmış iken oturduğum yerden bir telefon bugün günlerden srebetnica olduğunu hatırlatmış olabilir. mavi kelebeğin izinden gideceğim günleri düşlemiş olabilirim. fight club'ı yeniden izleme aşkı şevkiyle dolup taşıyor olabilirim. nedeni fight club'ın sosyolojik tahlilini yapan bir yazı okumam olabilir. bunu üzerine bu fim benim izlediğim film miydi deyip tekrar izlemem gerektiğini anlamış olabilirim.

daha sonra...şöyle bir gün kadar...

filistin filmleri kapsamında yayınlanan "zeytin'in hayali" çizgi filmini onlarca çocuk ile beraber izlemiş olabilirim. çizgi film de olsa beni ağlatmış olabilir.film sonrasında çocuklardan biri annesine;

-anne israilliler gerçek mi?

diye sormuş olabilir. annesi evet yavrum diye cevaplayıp çocuk;

-buraya da gelirler mi anne?

diye sormuş olabilir. ben de sırf bunu duymak içni buraya gelinirdi sonucunu çıkartmış olabilirim. israilliler gerçekten gerçek mi! sonrasında istanbulu'un en güzel ikinci bir yerine gitmiş olabilir, size şiddetle tavsiye ediyor olabilirim: galata konak cafe. çok güzelden daha başka bir kelime bulamıyor olabilirim. tuğba'nın iş ve aşk hayatındaki entrikaları dinlemiş olabilirim. döner iken istiklal'de her ırktan her dilden her dinden rengarenk gençlerin geçiş törenine rastgelmiş olabiliriz. taksimin o karmakarışık hali daha da alalanmış ve insanı mutlu etmeye yetiyor olabilir.

ve cumartesi pazar ve pazartesim bu şekilde geçmiş bitmiş olabilir. her güzel şey gibi o da fani olabilir.


One Response so far.

  1. Adsız says:

    ben bu yazıyı bekliyordum,

    küçük kardeşimin sözlrini karikatürize ederek dünya kamuoyuna sunmalıyız diye düşünümekteyim

haydi durma söyle

Etiketler

40ında 40 kadın (1) aalborg universitet (1) ah muhsin ünlü (2) ahlaksız (1) ahmet altan (1) ahmet kaya (1) ahmet muhip dıranas (1) alanis morisetti (1) andımız kaldırılsın (1) anna (1) arranged (1) aşk risalesi (2) attila ilhan (1) aynalar koridorunda aşk (1) azam ali (1) aziz nesin (1) barcelona barcelona (1) boys over flowers (3) cafe de flore (1) cahit zarifoğlu (10) can yücel (1) cemal süreyya (1) cevdet bağca (1) chaos 2001 (1) cihan aktaş (1) cv (1) dağcılık (1) DE LA FRAYEUR D’ÊTRE PLOMBIER BORGNE (1) dengeler adına (1) devendra banhart (1) documentarist (1) dostoyevski (1) dublörün dilemması (2) dutch chapel (1) dücane cündioğlu (1) edip cansever (1) elif şafak (1) elif şafak siyah süt (2) elveda oblomov (1) erdem beyazıt (6) eren safi (1) ergenekon şerefsizleri (3) eternal sunshine of spotless mind (2) everything must change (1) ey selahaddin (1) farif ferjad (1) fatma barbarosoglu (1) fight club (1) FİLİSTİN (10) filistin hamas islam (2) first lady (1) furkan çalışkan (2) furkan suresi (1) galata konak cafe (1) george benson (1) gökhan özcan (3) görücü usulü (1) hakan albayrak (2) hamlet (1) hayat iman ve cihad (1) ian dallas (1) ibrahim paşalı (1) ibrahim tenekeci (8) ihvani müslim (1) imam humeyni (2) imany (1) ismail kılıçarslan (1) ismet özel (13) izzet şahin (1) kadın (1) kafka (1) kardeş türküler (1) karnak kafe (1) kelam (1) keny arkana (1) killng me softly (1) kitaplarım (1) kolera (1) korkma ben varım (2) küçük prens (1) la haine (1) lale müldür (2) lara fabian je t'aime (1) le trio joubran (1) leman sam (1) leonard cohen (1) leyla ile mecnun turgut uyar (1) majid majidi (1) masal (1) mavi kelebek (1) mehmet efe (2) melek arslanbenzer (1) mızraksız ilmihal (3) mihrimah sultan cami (1) mo ghile mear (1) murat menteş (7) mustafa islamoğlu (2) mustafa kutlu (4) mustafa ulusoy (2) müslüm gürses (1) native deen (1) nazanbekiroglu (1) nazım hikmet (1) necib mahfuz (1) necip fazıl (1) NEDEN AŞK ACISI (1) nietzsche (2) nihat dağlı (1) nikos kazancakis (1) nurettin topçu (1) nurullah genç (1) obama (1) oğuz atay (1) old boy (1) one litre of tears (1) onegin letters (1) oruç aruoba (4) ömer hayyam (1) özdemir asaf (1) pink floyd (1) platon (1) pulp fiction (1) rachel corrie (1) reconstruction (1) samed karagöz (1) sartre (1) satrpialo (1) sezai karakoç (2) sin palabras (1) sonbahar (1) suleyman cobanoglu (1) sultanahmet camii (1) süleyman çobanoğlu (3) sünnet anlayışı şekilcilik (1) şarkılar (28) şıpsevdi sakız (1) taraf (1) tarık tufan (2) tekfurun kızı (1) the best of youth (1) the burning plain (1) tuluhan tekelioğlu (1) turgut uyar (1) tutunamayanların şarkısı (1) uçurtma avcısı (1) utopia (1) varlık ve teklik teoremi (1) vas mandara (1) with one voice (1) yarim senden ayrılalı (1) yavuz selim camii (1) yıldız hamidiye cami (2) yılmaz erdoğan (1) you will never know (1) yök (1) yusufilezüleyha (1) zeynep arkan (1) zeytin'in hayali (1) zorba (1)

Blog Arşivi